Ortodonti Tedavisi Süreci
  • Dr. Sertaç KIZILKAYA

Ortodonti Tedavisi Süreci

16434

Her şeyde olduğu gibi ortodonti tedavilerinde de artık geçmişte olduğu gibi değil uygulamalar. Teknolojinin hızlı geçmesi hasta beklentilerinin değişmesi, tıp biliminin gelişimi ve tedavi anlayışının değişmesi ile birlikte diş hekimliği eğitimi ve anlayışının değişmesi sayesinde hastalara daha yüksek konfor sağlanabilmektedir.
Bundan 20 yıl önce sadece çiğneme fonksiyonu odaklanan ortodonti tedavisi artık hem fonksiyon hem de estetik diş görünümü için çaba sarf etmektedir. Hastanın dinamik, statik ve estetik bulgular ışığında değerlendirilip tedavi planı yapılması en yüksek hasta memnuniyetini elde etmenin birinci koşuludur. Hasta kliniğe girdiği ilk günden itibaren istek beklentileri ve ihtiyaçları doğru bir şekilde değerlendirilip doğru bir tedavi planı yapılmalıdır. Bu amaçla klinikte panoramik diş rröntgeni, sefaf plaklar ve sefalometrik film analizi, ağız içi ve ağız dışı fotoğrafları gibi kayıt yöntemleri kullanılır. Ortodonti tedavi süresi belirlenir.
Hastanın solunum şekli  analiz edilir.
Alt ve üst çenenin duruşunu
Dil eğitimi
Gülme sırasında bir iş ve dudakların durumu
Dil kasları
Dudak kasları
Yutkunma şekli
Kötü alışkanlıklar
Çiğdem’e bozukluğu
Kas fonksiyonlarının durumu
Yüz kaslarının durumu
Konuşma bozukluğu olup olmadığı
Bademcik geniz etti oluşumları
Çene ekleminin durumu
Uyku bozukluğu horlama durumu
Diş sıkma gıcırdatma
Dilin büyüklüğü
Hastanın psikolojik durumu
Maloklüzyon
Diş eti sağlığı
Ağız bakımı
Tükürük miktarı
Yüksek veya derin tabak yapısı
Alerji durumu
Yumuşak dokuların durumu
Büyüme ve gelişim durumu
Kulak rahatsızlıkları
Bebeklikten kaynaklı dudak damak yarı gibi problemler
Dişlerin sıralanışıları
Orta hat sapmaları gibi bir çok faktör dikkatli bir şekilde incelenmelidir. 

Kliniğimizde ortodonti tedavisi ile ömür boyu hastanın yüz ve çevre dokularının yeni bir şekil alacağı göz önünde bulundurulmakta ve mümkün olan hem ideal sonuç için çaba sarf edilmektedir.
İyi bir tedavi için iyi bir teşhis gerektiği gerçeği nasıl inkar edilemez bir gerçek ise, İyi bir teşhis için ortodontiye hakim, yüz ve çevre dokularındaki yapıların doğasını detaylı bilen, tecrübeli bir ortodonti uzmanı'nın yapacağı iyi bir muayene gerekliliği de reddedilemez bir gerçektir.
Bütün bunlar yaşamda sadece ortodonti muayene olarak kullandığımız terim ve dişlerin hareket ettirilmesi olmadığını bilmek ve anlamak gerekmektedir.
Doğru bir tedavi planı için teşhis metotlarını etkin kullanılmasına önem taşır. Ortodonti de bu amaçla rahatken görüntülemeleri önemli bir yer tutar. Hastanın gereksiz radyasyona maruza kalmadan teşhis için gerekli bilgilerin yeterince edilebileceği görüntüleme yöntemleri tercih edilmelidir.

Diş Hekimliğinde görüntüleme yöntemleri ile ilgili yazımızı okudunuz mu?

 

Makaleye Yapılan Yorumlar

Henüz Yorum Yapılmadı.


DOKTORA WHATSAPP'DAN SORU SORMAK İÇİN TIKLAYINIZDOKTORA WHATSAPP'DAN SORU SORMAK İÇİN TIKLAYINIZ