İMPLANT YAPIM AŞAMALARI VE FİYATI
  • Dr. Sertaç KIZILKAYA

İMPLANT YAPIM AŞAMALARI VE FİYATI

42177

Diş tedavilerinde implant yapımı giderek daha fazla uygulanan bir yöntem olmaktadır. Diş eksikliklerinde çekilmiş dişin işlevlerini taklit etmek amacı ile yapılan implantlar çene kemiği içerisine yerleştirilirler. İmplantınestetiği de en az fonksiyonu kadar önemlidir. Yapılan bir implant hem iyi çiğneme yapmalı, hem de diş gibi görüntü vermelidir. Dişlerini kaybeden birçok insan keşke daha erken davranıp dişleri çektirmeseydim diye hayıflanır. Diş kaybedildikten sonra ise yerine diş yapmaktan başka seçenek yoktur. Yapılması planlanan tedavi implant ise yapım süresi ve implant fiyatları araştırılmaya başlanır. Bu yazıda size Diş Hekimi Sertaç Kızılkaya dan aldığımız implant fiyatları ve implant yapım süresi ile ilgili bilgiler vereceğiz. Kişisel web sitesi www.drsertac.net den diğer yazı ve makalelerine ulaşabilirsiniz. Kendisi implant ve estetik diş yapımı, zirkonyum diş kaplama,laminate veneer diş uygulamaları konusunda tecrübeli bir hekim. Yenilikleri takip eden ve hastalarına en iyi hizmeti veren hekimleri tebrik ediyor başarılarının devamını dileriz. 

İMPLANT DİŞ YAPIM FİYATLARI

Diş çekilince dilimiz büyük bir boşluk hisseder. Konuşmamız da bozulur. Sadece eksik diş ile ilgili sorunlar yaşanmaz. Dilin büyümesi, çekilmiş dişin komşuluğunda bulunan dişlerin hareket etmesi söz konusudur. Dişler devrilme hareketi yaparlar. Diş boşluu yanındaki dişlerin kayması ile kapanmaya başlar. Karşı çenedeki diş de temas etmediği için uzar. Diziliş ve sıralanış bozulyr. Tabi bu hareketler birkaç ay içerisinde olmaz. Kişinin yaşına ve kaybedilen dişin konumu ile kapanış pozisyonuna göre dişlerin yer değiştirmesi farklılık gösterebilir. 

Mümkün olan en kısa sürede diş yerinin rehabilite edilmesi tavsiye edilir. Diş hekimleri sıklıkla uygun durumdaki diş boşlukları için implant tedavisi önerirler. Son derece kullanışlı ve tercih edilmesi gereken implant diş yapım işlemi sadece fiyatlar nedeni ile ertlenir. İmplant fiyatları uygulanmaya başlandığı ilk yıllarda gerçekten yüksek fiyatlar ile gerçekleştiriliyordu. 1000 Euro olan fiyatlar artık daha makul seviyelerden uygulanmakta. İmplant ücretleri düşmesine rağmen kaliteleri artmıştır. 

İMPLANT FİYATI VE BAŞARISI

2018 VE ÖNCESİ İMPLANT ÜCRETLERİ
2000 1000 EURO
2017 550 EURO
2018 500 EURO

İmplant başarı oranları da yükselmiştir. İmplant yapımında karşılaşılan sorunlar en aza indirgenmiştir. Kemiğin az olduğu bölgelerde bile implant uygulaması daha yüksek başarı oranları ile gerçekleştirilmektedir. İmplant fiyatlarının düşmesi kalitenin artması ile birlikte uygulanan implant sayısı da çoğalmıştır. Bütün dünyada uygulanan implant sayısı her geçen gün daha da artmaktadır. İmplant uygulaması yapan hekim sayısı da giderek fazlalaşmaktadır. 

İMPLANT YAPIM AŞAMALARI

İmplant yapımında farklı prosedürler uygulanabilmektedir. Bazen dişi çekip hemen implant yapmak mümkün olabilir. Diş hekimi Sertaç Kızılkaya implant yapım aşamaları ile ilgili verdiği bilgilerde bakın neler iletti. 

Yapılan implantın uzun ömürlü olabilmesi için en uygun teknik ile gerçekleştirilmesi gerekir. Mevcut duruma göre hekim teknik olarak hangi yöntem ve zamanlama ile işlemin gerçekleştirileceğini size anlatıp  süreci ona göre başlatacaktır. Genel olarak aşamalar dişin çekilmesini takiben hemen veya duruma göre birkaç ay bekleyerek kemik içerisine implant yerleştirilmesiile başlar. Bir hafta sonra dikişler alınır. Yurt dışından gelen hastalar için eriyen dikiş materyalleri veya dikişin bulundukları ülkede alınması gibi seçenek mevcuttur. 

Kemik ile bağlantısı sağlanan implant uygulamayı takip eden ikinci veya üçüncü aylarda genellikle işlem için hazırdır. İmplant kemik bağlantısı gerçekleştikten sonra implantın üzeri açılır. Healing denilen iyilleşme başlığı aşaması kısa süren bir dönemdir. İyileşme başlığı takılması aşamasında diş eti altındaki implant üzerine silindirik metaller takılır. Diş etinden çıkış profili sağlanır. İyileşme başlığı healing aşaması olarak da adlandırılır. Diş eti üç ile yirmi gün arasında şekil alabilir. Açılan diş etinin kalınlığı ve implantın derinliği bekleme süresini etkiler. Diş etine dikiş atıldı ise dikiş alınıp diş eti tam iyileştikten sonra ölçü aşamasına geçilir. Ölçü protez yapımı için en önemli aşamalardan bir tanesidir. Alınan ölçü alçı modele aktarılır. Alçı analoglar model içerisinde yapay implant madeli vazifesi görürler. Alçı içerisinde implant varmış gibi üzerine diş dayanakları takılır. Dayanaklar paralellik kontolü yapılmalıdır. Paralel olmayan dayanaklar sağlıklı bir implant üzeri protez yapmak mümkün olamaz. Diş laboratuvarı dayanaklar üzerine porselen veya zirkonyum diş kaplama için hazırlık yaparlar. Diş hekimi teknisyenin hazırladığı işleri ağızda prova eder. Gerekli işlemler ve düzeltmeler yapılır. Diş eti ve dudak ile olan ilişki kontrol edilir. İstenilen estetik ve biyolojik uyumluluk elde edilince işlem tamamlanır. Estetik ve fonksiyonel implant üzeri diş kaplamalar hazırdır.

 

İmplant fiyatları
Bego 500 Euro
Astra  550 Euo
ITI Strauman 600 Euro

 

 

 

 

 

Makaleye Yapılan Yorumlar

Henüz Yorum Yapılmadı.


DOKTORA WHATSAPP'DAN SORU SORMAK İÇİN TIKLAYINIZDOKTORA WHATSAPP'DAN SORU SORMAK İÇİN TIKLAYINIZ