DİŞ KAPLAMA
  • Dr. Sertaç KIZILKAYA

DİŞ KAPLAMA

122582

Porselen veneer veya kuron yerleştirme konusunda karar verme sürecini çeşitli faktörler belirler. Örneğin, doktorunuz, koşulların bir dişin komşu veya bitişik dişlerle hizada olması için dişin daha büyük bir yüzdesinin kaplanması için normalden daha kalın yapılan porselen veneerları kullanmamız gerektiğini söyleyebilir. 

Ayrıca lekeli bir dişte arzu edilen etkinin verilmesi için daha fazla diş hazırlığı gerekebilir. Farklı durumlarda, örneğin dişin sadece yüzeyin fazlası iyileştirme gerektirdiğinde veneer ve kuron arasında bir orta yola gidilebilir.  Aslında, dişin tüm yüzeyinin kaplandığı yerde porselen veneer restorasyonları tercih edilebilir.

Kuronlar ve Veneerler  Neleri Yapamaz

Bu uygulamalar, kötü diş pozisyonunu, zayıf ısırma ilişkilerini veya zayıf bir profili tam olarak düzeltememektedir. Fakat, kişisel vakaya bağlı olarak küçük hizalama sorunlarını düzeltebilirler. Çoğu durumda ilk olarak dişleri uygun pozisyona getirmek için hem işlevsel hem de estetik açıdan bir takım ortodontik tedaviler (diş telleri) gerekebilir. Seramik restorasyonlar mükemmel bir   çözüm olabilir, ancak diğer birçok teknikte olduğu gibi hem eksiler hem de artıları vardır.

Makaleye Yapılan Yorumlar

Henüz Yorum Yapılmadı.


DOKTORA WHATSAPP'DAN SORU SORMAK İÇİN TIKLAYINIZDOKTORA WHATSAPP'DAN SORU SORMAK İÇİN TIKLAYINIZ