ÖN DİŞ ESTETİK TEDAVİSİ
  • Dr. Sertaç KIZILKAYA

ÖN DİŞ ESTETİK TEDAVİSİ

4187

Ön dişlerdeki sorunlar, kişiyi estetik açıdan olumsuz yönde etkiler. Özellikle üst çenede yer alan ön bölge dişlerin durumu çok önemlidir. Bu dişler gülümseme, konuşma, ısırma ve koparma açısından bir insan için oldukça önemlidir.

Bu yazımda dişlerdeki sorunlar ve çözümleri hakkında bilgi vermek istiyorum. Elbette her hastaya özel farklı tedavi önerileri sunulur. Mesela dişlerinde renklenme olan bir hasta, dişlerinin eğriliğinden de şikâyetçi ise ona uygulayacağımız tedavi ile dişleri kırık ve eğri olan bir kişiye uygulayacağımız tedavi aynı değildir.

Yazımda genel yaklaşımlardan bahsedeceğim. Sizin için en uygun olan tedavi yöntemi ile ilgili olarak kliniğimizden ücretsiz randevu alarak muayene olabilirsiniz.

Ön Diş Renklenme Sorunu Nasıl Çözülür?

Anne karnında ya da bebeklik döneminde antibiyotik alınması ya da ateşli hastalıklar yüzünden dişlerin renginde bozulma olabilir. Özellikle tetrasiklin grubu antibiyotikler diş rengini ileri derece bozabilir. Ayrıca hastanın ağız bakımını iyi bir şekilde yapamaması; sigara, kahve ve çayı yoğun olarak tüketmesi de dişlerin rengini bozabilir.

Diş renklenmelerinin düzeltilmesinde en çok diş beyazlatma işlemi uygulanır. Bu işlemin yetersiz geleceği vakalarda ise lamina diş uygulaması yapılır. Dişlerde çok fazla sayıda kırık ve çürük varsa da zirkonyum diş kaplama tercih edilmelidir.

Çürük Ön Diş Tedavisi

Ön dişlerin arkadaki azı dişlerine göre daha az hacme sahip olması çürük oluştuğunda kanal tedavisi uygulanmasını genellikle zorunlu kılar. Yapılması gereken şey, dişi ağızda mümkün mertebe canlı tutmaya çalışmaktır. Yapılan kanal tedavisi sonrasında ise dişte renk değişikliği meydana gelir ve diş sıvı kaybeder. Diş kırılganlaşarak kahverengi ve mor arası bir renge dönüşebilir. Bu durumda dişin hem estetik görünümlü olması hem de uzun süre kullanılabilmesi için dişi kaplama yöntemi tercih edilir. Çok küçük diş çürüklerinde ise kanal tedavisi gerekmez ve lamina diş uygulaması yapılabilir.

Ön dişlerde kırık tedavisi

Dişin travma sonucu kırılması zaman zaman diş kayıplarına sebep olabilir. Diş kökünün ağızda sağlam olduğu durumlarda ise diş hekiminin uygulamalarıyla diş kullanılabilir. Öncelikle dişin canlı olup olmadığı kontrol edilmelidir. Bazen dişler travma sonucu nekroz olabilir. Böyle durumlarda dişe kanal tedavisi uygulanmalıdır. Travmalı dişe röntgen çekilmesi zorunludur. Travmalı dişin çevre dokularını ve yanındaki dişleri değerlendirmek gerekir.

Dişteki kırık çok küçükse tek seanslık bonding uygulamasıyla diş onarılabilir. Diş kırığının büyük olduğu durumlarda ise kanal tedavisi gereklidir. İçinde metal bulunmayan, zirkonyum gibi tam seramik empress diş kaplamaları kullanılabilir.

Ön dişlerde çatlak tedavisi

Sık sık rastlanan bir sorun olan diş çatlağı, diş minesinin aşırı yük altında kalması sonucu oluşur. Işık kaynağı ile dişlerdeki daha ince çatlaklar da görünebilir. Diş çatlakları çoğu zaman herhangi bir soruna neden olmasa da bazen sıcak ve soğuk hassasiyeti görülebilir. Hassasiyetin görüldüğü durumlarda diş üzerine fazla kuvvet uygulanmamalıdır. Diş hassasiyetinin artması ve yemek yerken de ağrı hissedilmesi ciddi bir durumdur ve diş hekimine gitmek gerekir. Diş hekimi önce dişin canlılığını kontrol eder ve duruma göre kanal tedavisi uygulayabilir.

Aralıklı ön dişlerin tedavisi

Ağızda aralıklı dişler varsa ya çene büyüktür ya da dişler olması gerekenden daha küçüktür. Bunların ikisi de istenmeyen durumlardır .

Eğri ön dişlerin tedavisi

Eğri dişlerin tedavisinde öncelikle diş teli tercih edilir. Diş telinin damak tarafından takıldığı durumlar da vardır. İleri yaşlarda, estetik kaygılar yaşayan hastaların eğri dişleri tel ile tedavi edilebilir. Diş teli uygulaması bazı sorunlara neden olabilir.

Eksik ön dişlerin tedavisi

Bazı hastalarda bir ya da birden fazla diş eksiktir. Böyle vakalarda panoramik diş röntgeni çekmek gerekir. “Köpek dişi” olarak adlandırılan 3. keser dişin gömülü olduğu vakalara sık rastlanır. Bazı vakalarda ise hiç diş yoktur. Zaman zaman çarpma ve çürük gibi nedenlerle dişler kaybedilebilir.

Önceleri eksik diş tedavisinde diş köprüsü yapmak zorunluydu. Fakat artık implant üzerine zirkonyum porselen diş kaplama tedavisiyle tek dişten birçok eksik dişe kadar olan sorunlar tedavi edilebiliyor.

Makaleye Yapılan Yorumlar

Henüz Yorum Yapılmadı.


DOKTORA WHATSAPP'DAN SORU SORMAK İÇİN TIKLAYINIZDOKTORA WHATSAPP'DAN SORU SORMAK İÇİN TIKLAYINIZ