Pembe (Gülüş) Estetik Nedir?
  • Dr. Sertaç KIZILKAYA

Pembe (Gülüş) Estetik Nedir?

3284

Ağızda diş ve dişin çevresindeki yumuşak dokuların ideal görünümde olmasıdır. Dişlerin düzgün sıralanması kadar çevre dokuların görüntüsü de büyük önem taşır. Konuşma ve gülme sırasında dişlerin görünen boyutları, renkleri ve diş eti rengi gülüş estetiği için bir bütün oluşturur.

İlk bakışta güzel bir gülümseme için sadece dişlerin düzgün olması yetmez. İşlediklerinin dişler arasındaki üçgen boşlukları istenildiği şekilde doldurulması ve diş etlerinin sağlıklı olması son derece önemlidir. Diş eti görünümünü istenilen koşullara uygun hale getirmek amacı ile bir takım müdahaleler yapılabilmektedir. Diş etinde yapılan işlemler bazen diş boyunu uzatmak için diş etini kesmek, bazen diş eti rengini açmak veya diş eti papillerini şekillendirmek olabilir.

gülüş estetiği

Gülüş estetiğinde diş etlerini ilgilendiren en büyük sorun gummy smile adı verilen gülümsemedir. Gülümseme sırasında diş etinin normalden daha fazla göründüğü durumlarda bazen üst dudak hareketi bazen de diş etlerinin diş üzerimi fazla kapatması bu görmeme neden olabilmektedir. Diş eti üzerinde yapılan işlemler ile Kur'an boyunu uzatmak mümkündür. Diş eti gülümsemesi olan hastalar için sorunun doğru tespit edilmesi büyük önem taşıyor. Bazen diş boylarının kısa olması bazen de üst dudağın fazla yukarıya kalkıyor olması gerçek neden olabilmektedir. Dişte kuron boyu kısa ise basit bir cerrahi müdahale ile uzatıla bilmektedir. Dudağın ince olması ve :-) sırasında fazla yukarıya kalkıyor olması da dudak hareketlerini kısıtlayarak mümkün olabilmektedir. Son yıllarda botoks maddesi ile dudak hareketlerini sınırlandırılmasını gülüş estetiğine büyük katkı sağlamaktadır.

Diş eti ile ilgili diğer bir önemli sorunda diş etinin koyu renkli olmasıdır. Diş etinde bulunan melanin pigmentleri diş etinin rengini koyulaştırırlar. 15-20 dakika süren kısa bir işlem ile dişeti renginin açılması mümkün olmaktadır.

Gülüş estetiği küçük parçaların birleşerek tıpkı bir puzzle gibi büyük tabloyu ortaya çıkarılmasıdır. Bu nedenle her bir parça olması gereken yerde olduğunda sonuç mükemmel olacaktır. Sizin için yapılabilecek gülüş estetiği işlemleri hakkında bilgi almak isterseniz iletişim formundan bize ulaşabilirsiniz.

Makaleye Yapılan Yorumlar

Henüz Yorum Yapılmadı.


DOKTORA WHATSAPP'DAN SORU SORMAK İÇİN TIKLAYINIZDOKTORA WHATSAPP'DAN SORU SORMAK İÇİN TIKLAYINIZ