Şeffaf Plaklar ile Telsiz Ortodonti
  • Dr. Sertaç KIZILKAYA

Şeffaf Plaklar ile Telsiz Ortodonti

21070

Şeffaf Plak ile Ortodonti Tedavisi Nedir?

Şeffaf plak veya şeffaf aparey olarak bilinen sistem hakkında konunun uzmanı Diş Hekimi Sertaç Kızılkaya dan bilgiler aldık Kendisi İstanbul Korudent Diş Kliniğinde bu tedavi yöntemini uzun yıllardır uygulayan batecrübeli bir hekim. Gelin verdiği değerli bilgileri birlikte okuyalım. 

Siztem bilgisayar teknolojisi sayesinde üretilen ve her kişi için özel olarak planlanan bir dizi şeffaf apareydan oluşur. Ortodonti tedavisi yöntemlerinden bir tanesi olan şeffaf plaklar telsiz ortodonti olarak da bilinir. Şeffaf plak tedavisi'nde en büyük avantaj diş tellerinin görünmemesidir. Sosyal ortamlarda ve fotoğraf çektirdiğinizde rahatlıkla gülebilirsiniz.

Günümüzde bilgisayar teknolojileri karmaşık vakalar içinde şeffaf plak tedavisinın uygulanmasının mümkün kılabilmektedir. İlk uygulanmaya başladığında çok basit vakalar için uygun olan şeffaf plak ile ortodonti tedavisi artık daha karmaşık vakalarda da iyi sonuçlar vermekte. Dişlerin üzerine tel takmak istemeyen yetişkin insanlar ve gençler şeffaf plak tedavisinı tercih ediyorlar.

Şeffaf Plak İçin Uygun muyum?

Dişlerinizin eğri olması sizi rahatsız ediyorsa ve dişleriniz de tel taktırmak düşüncesinde değilseniz şeffaf plak ile ortodonti tedavisi size uygun olabilir. Bu amaçla kliniğimize gelip muayene olduktan sonra size ne kadar bir tedavi süresi ve kaç plak ile bu tedavinin yapılabileceği veya yapılamayacağı ile ilgili doğru bilgi alabilirsiniz.

şeffaf aparey ile yapılan tedavilerin bütün ortodonti vakkaları için geçerli olmadığıdır.

Ağzınızdan alınan ölçüler bilgisayar programında analiz edilerek tedavinin mümkün olup olmadığı kesinleştirilir. Bunun ardından ne kadar bir sürede kaç plak kullanılması gerektiği konusunda da net bir bilgi verilebilir.

Şeffaf Plak Ortodonti Tedavi Süresi

Şeffaf plak tedavisi için dişlerinizin uygun olduğu yönünde bilgi verildiğinde, size tedavinizin ne kadar sürede kaç plak ile tamamlanacağı konusunda da detaylı bilgiler verilecektir. Her kişi için tedavi süresi ve uygulanacak plak sayısı değişmektedir. Bu nedenle şeffaf plak fiyatları kişiden kişiye de değişiklik gösterebilir. Bilgisayar yardımıyla yapılan tedavi planında plaklar laboratuvarda üç boyutlu yazıcılar yardımıyla hazırlanıyoruz.

Her kişi için tedavi süresi ve uygulanacak plak sayısı değişmektedir.

Hazırlanan hazırlanan bu plaklar iki haftada bir değiştirilerek her seferinde dişlerin bir miktar hareket etmesi sağlanır. Sadece yemek yerken ve sıcak içecekler tükettiğinizde plakları çıkarmanız gerekiyor. Bunun haricinde şeffaf plakları gün boyu ağızda tutmak gerekir.
Plaklar dişlerinizi çepeçevre saran ince şeffaf bir yapıdadır. Tedavi amacı eğri dişlerin düzeltilmesi ve daha iyi bir estetik elde edilmesidir. Unutulmaması gereken şeffaf aparey ile yapılan tedavilerin bütün ortodonti vakkaları için geçerli olmadığıdır. Özellikle iskeletsel yani çeneler arası ilişki konusunda problem olan vakalar şeffaf plak ile ortodonti tedavisi için uygun değildir. 

  1. Dişler arasındaki aralıkların kapatılması, 
  2. Diş eğrilikleri
  3. Çekim sonrasu kaymış dişler

için şeffaf plaklar ile ortodonti uygulaması sıklıkla kullanılmaktadır. Tedavi fiyatı 1000€-2000€ aralığındadır. Ortodonti ile yapılan diş tedavi fiyatları ile şeffaf plak fiyatları birbirine yakın fiyatlar ile uygulanmaktadır. 

 

Makaleye Yapılan Yorumlar

Henüz Yorum Yapılmadı.


DOKTORA WHATSAPP'DAN SORU SORMAK İÇİN TIKLAYINIZDOKTORA WHATSAPP'DAN SORU SORMAK İÇİN TIKLAYINIZ