İSTANBUL ÇOCUK DİŞ DOKTORU BAHÇELİEVLER
  • Dr. Sertaç KIZILKAYA

İSTANBUL ÇOCUK DİŞ DOKTORU BAHÇELİEVLER

117937

Özellikle çocuklarımıza diş doktoru seçimi önemlidir. Çocuk diş doktoru olarak bilinen pedodonti uzmanları hem koruyucu hem tedavi edici hizetler verirler. Çocuk diş tedavi uzmanı ile çocuğun iletişim kurması çocuğumuzun diş tedavilerin yapılırken kendisini rahat hissetmesine sebep olacaktır. Her insan için ilk diş doktoru önem taşır.

Çocuklar korku yaşamadan tedavi yaptırdığı zaman ilerde de tedaviler rahat olacaktır. İlk diş hekimi ile kurulan iletişimin önemine dikkat çeken pedodonti uzmanımız anne babaların bu konuya özellikle dikkat etmeleri gerektiğini belirtti. Ataköy, Bakırköy, Bahçelievler, Yeşilyurt, Florya, Küçükçekmece, Bağcılar pedodonti uzmanı Diş doktoru aradığında iletişim sayfamızdan bize ulaşabilirler.05493474347

 Diş tedavileri içi çocuk yaşta kontrollerin başlaması gerekir. Diş sağlığı konusunda mutlaka yapılması gereken olay çocukların ve ebeveynlerinin bilinçlendirilmesi olmalıdır. Dişlerde çürük olmaması için önlemler alınmalıdır. Pedodonti uzmanı diş hekimliği bu konunun önemin sürekli vurgulamaktadır.

Doğumdan itibaren her yaşta süt dişleri ve sürekli dişlerin temizlenmesi gerekir. Sadece diş temizlemek değildir önemli olan. Dişin kirlenmesini ve asit ile şekerlere maruz kalmasını da engellemek gerekir. Her aşamada aklınıza takılan soruları pedodonti uzmanına sorabilirsiniz. Dişler 6. Aydan itibaren sürmeye başladığı andan itibaren, çocuk dişçisi olarak bilinen pedodonti uzmanından veya yakın diş hekiminden destek alınması doğru olacaktır.

Çocuk Diş Hekimi Çocuğu Diş Tedavilerinden Soğutmaz

Çocuk dişçisi, 0-12 yaşa bağlı olarak çalışan diş hekimliği bölümüdür. Bebek ve çocuklarda diş kırıkları, diş çürümesi, dolgu, diş çekimi gibi çocuk dişi tedavilerini gerçekleştirirler. Bu tedaviler ile birlikte çocuklar için koruyucu diş hekimliği programını yönetirler. Erken yaşta ağız ve diş sağlığına önem verilmeye başlanmalıdır. Bunda amaç, en başta mevcut dişlerin bozulmadan ağızda uzun süre tutulmasıdır. Yani diş sağlığını korumak ve oluşan sorunları ilerlemeden önlemektir.Diş hekimlerinde de çocuk diş hekimliği tıpkı çocuk doktorunu gibi uzmanlaşmış bir branştır. Çocuk dilinden anlar onların davranışlarını yönetip yönlendirebilirler. Tıp doktorları nasıl genel sağlığını korumak için çalışırsa, pedodonti uzmanı da çocukların ağız ve diş sağlığını korumak ile meşgul olurlar.

Ataköy Pedodonti Uzmanı

Kişinin dişçi ile ilk tanışması ömür boyu diş hekimleri ile yaşayacakları korku, sevgi, kaygı gibi hislerin temelini oluşturur. Çocuk bir defa dişçiden korkarsa ilerleyen yaşlarında da diş tedavisinde sorunlar yaşayabilir. İnsanların büyük çoğunluğu, diş hekimi fobisi nedeniyle, basit tedaviler ile kurtarılabilecek dişlerini kaybettiği düşünülürse, ailelerin küçük yaştaki çocuklarını diş hekimlerinden korkutmamaları gerekir.

Çocuk diş tedavisine gitmeden önce korkma demek bile çocuğun korkmasına neden olabilir. Aile olarak çocuk diş hekimi arasındaki iletişimi bozabilecek davranışlardan uzak durmak gerekir. Az önce bahsettiğimiz durumda aslında çocuğa bak korkacak bir şeyler var gizli mesajı verilir. Çocuk bu tip mesajları hemen algılar. Ataköy Bakırköy Bahçelievler Cennet pedodonti uzmanı ile iletişim için 05493474347’den ulaşabilirsiniz.

Diğer bir önemli husus da geçmişte yaşanmış olumsuz diş tedavi maceralarının çocuğa aktarılmamasıdır. Ailelerin bu konudaki bir diğer hatası ise, dişlerini fırçalamayan çocukları, dişlerinin çürüyeceği, çekileceği ve bunlar yapılırken iğne olacağına dair söylemleridir. Alanında çocuk diş hekimi yani Pedodontist, çocuk ağız ve diş sağlığı kadar, çocuk psikolojisine de hakimdir. Çocuk hastaya yaklaşım çok önemlidir. Çocukta güven kazanmak ilk adımdır. Çocukları ve aileleri diş sağlığı konusunda bilinçlendirmek de pedodonti uzmanının vazifesidir. Genellikle ilk seans, çocuğun alışması için sadece çocukla iletişim kurabilmek amacıyla tanışma seansıdır.

Pedodonti uzmanlarının klinikleri, çocukların seveceği ve ilgilerini çekecek şekilde dekore edilir. Pedodonti uzmanı, çocukların ilgisini çekecek ortamlarda tedavi yaparlar. Çocuk diş tedavisi için özel olarak tasarlanmış koltuklarda, eğlenceli, Hazırlanan eğlenceli tedavi ortamında ve tedavi planlarına onları da dahil edecekleri seçenekler sunarlar. Bu oyuna çocukları da dahil ederler. Renkli dolgular, değişik tatlı koruyucu jeller vs ile hem bilgilenmelerini hem de diş sağlığı hakkında sorumluluk kazandırmayı hedefler.

Diş hekimi ile çocuğun karşılaşma veya tanışma yaşı, çocuk diş hekimlerine göre bebeklik dönemleridir. Çocuğun ilk dişleri çıkmaya başladığı andan itibaren, sağlıklı bakılması daha sonrasında diş problemi yaşaması riskini azaltacaktır. Bunun yanında erken yaşlarda çocuk diş hekimi pedodontist diş hekimi ile tanışıp iletişim kuran çocuklarda korku daha az olur. Çocuk diş hekimleri, çocuk kendi diş bakımını yapabilecek yaşa geldiğinde, onları bu konuda da gerektiği gibi yönlendirecektir. İlerleyen yaşlarda diş problemi yaşamasını istemiyorsak çocuklarımızı erken yaşta pedodonti uzmanına götürmeli ve koruyucu jellerini yaptırmalıyız. Sağlıklı dişler anne karnında başlar, beşikten itibaren devam eder.

 

Makaleye Yapılan Yorumlar

Henüz Yorum Yapılmadı.


DOKTORA WHATSAPP'DAN SORU SORMAK İÇİN TIKLAYINIZDOKTORA WHATSAPP'DAN SORU SORMAK İÇİN TIKLAYINIZ