GÜLÜŞ TASARIMI
  • Dr. Sertaç KIZILKAYA

GÜLÜŞ TASARIMI

3486

Çoğu zaman bir prosedür öncesi detaylı bir incelemenin yanı sıra tanısal inceleme de ciddi bir öneme sahiptir. Bu opsiyonel prosedürler yalnızca uygun estetik ve işlevsel olanakları sağlamakla yetinmez aynı zaman da kişilerin herhangi bir kalıcı değişim öncesinde kalıcı sonucu incelemelerine imkan tanır. Nasıl ki bir araba satın almadan önce arabayı görmek istiyorsak, bu koruyucu yaklaşım, sizi seçme sürecine dahil ederek hem seçim aşamasında hem sonuç aşamasında rahatınızı sağlayacaktır.

Model Yaptırmak (MockUp)

Uygulama başlamadan bize sonucu gösterebilen diş hekimliğine özgü bir teknolojidir. Detaylı bir diş muayenesi sonrası model oluşturmak ister bir ön diş olsun isterse bütün bir ön diş takımı olsun azami öneme sahip bir işlemdir. Sağlanan imkan ağızda birebir kopyasını gösteren model oluşturma işlemidir.

MOCK UP MODEL NEDİR?

Bir veya daha çok problem ile diş hekiminize gidebilirsiniz. Bu sorunlara bazı misaller, aralıklı dişler, kenar köşe kırılmaları, lekeler ve renk değişimleri, diş çürümesi, dönmüş dişler veya gülümsemenizin görünümünü etkileyen bozuk olan diş eti çizgileri olabilir.

Bir model biçimleme, bir ‘’ prova gülümsemesi’’ oluşturmaktır; bu durum size kendi gülümseyişinizi kendi ellerinizle istediğiniz gülümsemeye dönüştürmenin heyecanını yaşatır. Bu basit işlem diş hekimlerinin dişler arasındaki boşluğu kapatmak, dişlerin biçimini ve şeklini kısa süreli değiştirmek, diş eti çizgisi ile dişler arasındaki olması gereken dengenin aynısını oluşturmak içi diş renginde doldu malzemelerini kullanabilmelerini sağlar. Buna mukabil, dudaklar rahat ve tam gülümseme durumunda iken, yeni oluşturulan diş şekillerini prova etmenize olanak tanır. Bu kolaylık aynı zamanda size ve etrafınızdaki insanlara dişlerinizin yeni görünümü hakkında karar verme zamanını da tanır.

Model öncesi ve sonrası dişin görünümü kaydedildikten sonra diş hekiminiz diş rengindeki materyalleri rahatlıkla çıkarıp eski haline döndürebilir.

Diş doktorunuza yapacağınız bir sonraki ziyaretinizde, bu değişikliklerin fotoğraflarını inceleyebilir ve eski haliyle karşılaştırabilirsiniz. Kendi tedavinize aktif olarak katılabilirsiniz, doktorunuzun verdiği tavsiyeleri değerlendirip daha fazla seçenek ve iyileştirme seçeneği sunabilirsiniz. Kısacası her şey sizin isteğinize bağlı, bu farkındalık ve edineceğiniz bilgilerle en iyisini istemelesiniz.

Makaleye Yapılan Yorumlar

Henüz Yorum Yapılmadı.


DOKTORA WHATSAPP'DAN SORU SORMAK İÇİN TIKLAYINIZDOKTORA WHATSAPP'DAN SORU SORMAK İÇİN TIKLAYINIZ