DİŞ KAPLAMASI NE ZAMAN YENİLENMELİ?
  • Dr. Sertaç KIZILKAYA

DİŞ KAPLAMASI NE ZAMAN YENİLENMELİ?

179004

Yaşantımızın olduğu gibi diş kaplamalarımızın da belirli bir ömrü vardır. Diş implantları uygulandıklarında ömür boyu kullanılmak üzere yapılsa da vücudumuzdaki şekil değişiklikleri ve diş eti çekilmeleri, ağız kuruluğu gibi nedenler ile birtakım sorunlar yaşanır. Tıpkı dişlerimizin yıprandığı gibi diş etlerimiz de zaman içerisinde şekil değiştirir. Diş sıkma gece dağıtma veya sert bir cisim gelmesi gibi sebeplerde dişlerin yeniden yapılması gerektirebilir. Diş kaplamasının kırılması veya alttaki dişin enfeksiyonu söz konusu olabilir. Kaplama yapılmış dişlerde diş kaplama kenarı ile dişeti arasında aralıklar oluşması altta bulunan dişin çürümesine neden olur. Böyle bir durumda da diş kaplamasını değiştirmek gerekir. 

EN İYİ DİŞ KAPLAMA HANGİSİ?

Hızla ilerleyen teknoloji ve malzeme bilimi günümüzde vücut ile uyumlu diş kaplaması üretilebilmesini sağlamıştır. Uzun ömürlü doğal diş görünümünde diş kaplamaları zirkonyum kullanılarak üretilebilmektedir. Bilgisayar desteği sayesinde bu zirkonyum diş kaplamalar verimli şekilde kullanılabilmektedir. İmplant üzerinde de başarı ile ygulanabilmektedirler. Tam seramikler içerisinde metal bulunmaz. Altyapısında zirkonyum kullanılabilir. 

ESKİ DİŞ KAPLAMASINDA GÖRÜLEN SORUNLAR 

İlk takıldığında diş eti ve yandaki dişlerle uyumu son derece iyi olan bir diş kaplaması zaman içerisinde ağızda ve diş etinde meydana gelen değişiklikler nedeniyle mevcut uyumunu kaybedebilir. İyi yapılmış bir diş kaplamasıyla daha uzun süre sorunsuz kullanmak mümkündür.

İYİ DİŞ KAPLAMASI NASIL OLUR?

Her şeyden önce üzerine kaplama yapılan dişin klinikte hekim tarafından dikkatli bir şekilde şekillendirilmesi gerekir. Üzerine gelecek kaplama malzemesi kadar aşındırmaya yapılmalıdır. Fazla yapılan acındırmalarda diş küçülür ve ağrı yapmaya başlar. Yüzeyi küçülen dişin kaplamayı tutması da zorlaşacaktır. Bu nedenle yapılacak diş kesiminin kaplama için gerektiği kadar daha da yapılması önemlidir. Bu hekimin bilgisi tecrübesi dikkati ve yeteneği ile ilgilidir. Bütün bu kurallara koyduktan sonra hazırlanan kişiler üzerinden ölçü alınır.

Ölçü malzemesi de önemlidir. Piyasada farklı özelliklerde farklı fiyatlar da ölçü maddeleri. Tabii ki iyi bir ölçü maddesi yüksek fiyatlar ile satılır. Hekimin kaliteli ölçü maddesi kullanabilmesi için yaptığı kaplamadan da bunun karşılığını alması gerekir. Yapılan kaplamalar da ya ölçü maddesinde ya teknik ekip manda veya kaplama malzemesinden tasarruf edilmiştir.

Makaleye Yapılan Yorumlar

Henüz Yorum Yapılmadı.


DOKTORA WHATSAPP'DAN SORU SORMAK İÇİN TIKLAYINIZDOKTORA WHATSAPP'DAN SORU SORMAK İÇİN TIKLAYINIZ