DİŞ BEYAZLATMANIN BİLİNMEYENLERİ
  • Dr. Sertaç KIZILKAYA

DİŞ BEYAZLATMANIN BİLİNMEYENLERİ

2083

DİŞ BEYAZLATMADA MERAK EDİLENLER

Diş beyazlatma diş hekimliğinde dişlerin rengi büyük önem taşır. istenilen diş rengi mevcut değilse daha iyi bir görünüm elde etmek amacıyla diş renginde değişiklikler yapılabilir. Diş rengi istenilenden daha koyu renkte ise diş hekimliğinde diş beyazlatma adı verilen uygulama sayesinde dişlerin renginin daha açık duruma gelmesi mümkün olabilmektedir. Diş beyazlatma uygulaması için iki yöntem kullanılır. Bunlar tek tek veya birlikte uygulanabilirler.

Evde uygulanan ve ev tipi diş beyazlatma adı verilen yöntem daha az maliyetlidir. Klinikte uygulanan ofis beyazlatma hekim tarafından ışık kaynağı altında daha yüksek oranlı beyazlatma ilaçları ile bir veya iki seans süresinde bitirilir. Ofis tipi diş beyazlatma işleminden sonra evde pekiştirme amacı ile plaklar ile kullanılan ev tipi beyazlatma devam edilebilir. Diş beyazlatma fiyatları bu iki uygulamanın dozu ve süresi ile ilgili olarak belirlenmektedir.

Diş beyazlatma zararlı mıdır?

Diş beyazlatma işlemi ile ilgili toplumda zararlı olabileceği yönünde bir tartışma vardır. Bu tartışma bilimsel olarak yıllar önce sona ermiş bir tartışmadır. Kullanılan diş beyazlatıcıların sertifikalı olması sağlık bakanlığı ve ilaç dairesi onayı almış olması yeterlidir. Piyasada ne olduğunu bilemediğimiz beyazlatma ilaçları dişler üzerine zarar verme ihtimali taşır.

Ancak sertifikalı ve onaylanmış beyazlatma malzemeleri ile uygulanan diş beyazlatmalar kesinlikle dişinize zarar vermeyecektir. Diş beyazlatma işlemi dişin yüzeyinde beyazlatıcı ilacın eklenmesi ve ışık ile aktive olması sayesinde etkisini gösterir. Bu ışık kaynağı lazer veya halojen ışık kaynağı olabilir. Diş hekimi dişinizi rengine göre size uygulayacağı diş beyazlatma ilacının konsantrasyonunu ve ofis beyazlatması ile ev beyazlatmasının sürelerini ayarlayacaktır. Diş beyazlatma işlemi seanslar halinde uygulandığında diş yüzeyinde hassasiyet olma sorunu da ortadan kalkar.

Tek seansta hızlı bir şekilde diş beyazlatılmak istendiğinde uygulanan ilaca bağlı olarak işte hassasiyet oluşma ihtimali vardır. Bu hassasiyet tamamen geçici bir hassasiyettir. Herhangi bir ağrı kesici içilerek ile ağrı ortadan kaldırılabilir. Daha sonra dişte çok hafif hassasiyet görülse de bu durum kısa bir zaman dilimi içerisinde normal durumuna döner. Genellikle ağrı süresi 24 saati geçmemektedir. Diş beyazlatma uygulaması yapılan hafta aşırı soğuk sıcak tüketilmemesi tavsiye edilir.

Diş beyazlatma sonrası renk tekrar koyulaşır mı?

Diş beyazlatma işin ana rengini değiştiren bir işlemdir. Hiç rengi değiştikten sonra kullandığınız sigara veya yiyip içtiğiniz renkli besinler tıpkı diş beyazlatma işlemi yapılmadan önce olduğu gibi diş renginiz üzerinde olumsuz etki yapmaya devam edecektir. Diş beyazlatma işlemi dişin sağlıklı bir şekilde kullanılması, aşırı çay kahve tüketilmesi olmadığı durumlarda geri dönüş yapmaz. Ancak doğal ortamda işlerimiz kullandığımız çay kahve sigara ve diğer diş yüzeyini renklendiren gıdalar nedeniyle belirli bir süre içerisinde belirli bir oranda sararmaktadır. Bu şekilde oluşan diş sararmaları için düzenli diş temizliği yaptırmak gerekir. Ayrıca idame doz adı verilen tekrarlayan ev tipi diş beyazlatma işlemi kullanılmalıdır. Tekrarlayan dozların fiyatları diş beyazlatma fiyatlarından daha uygundur.

İdame beyazlatma dozu kullanabilmek için diş hekiminizin size evde beyazlatma amacı ile verdiği yumuşak şeffaf plakları muhafaza etmeniz gerekmektedir. Ancak bu sayede tekrar edeceğimiz domuzlar için yeni plak hazırlanması ve çok daha uygun maliyetli ve sadece ilacı temin ederek diş beyazlatma işlemi yaptırabilirsiniz. Dişlerinizin beyazlatma işlemi için uygun olup olmadığını tespit edebilmemiz için sizi kliniğimize davet ediyoruz.

 

Makaleye Yapılan Yorumlar

Henüz Yorum Yapılmadı.


DOKTORA WHATSAPP'DAN SORU SORMAK İÇİN TIKLAYINIZDOKTORA WHATSAPP'DAN SORU SORMAK İÇİN TIKLAYINIZ