İMPLANT YAPIMI AĞRILI MI?
  • Dr. Sertaç KIZILKAYA

İMPLANT YAPIMI AĞRILI MI?

15376

İmplant uygulamasının ağrılı bir işlem olup olmadığı hastalar tarafından gerçekten çok merak edilir. İmplant yaptırırken ağrı olur mu sorusu sadece doktorlara sorulmaz. Hastalar, implant yaptıran arkadaşlarına implant yapımı sırasında ağrı oldu mu? diye sorarlar. Tabi her hasta için verdiği cevap farklıdır. Şunu belirtmekte fayda var ki implant uygulaması ağrılı bir tedavi değildir.

İşlem yapılmadan önce bölge lokalde anestezi spreyleri ve krem ile uyuşturulur. Ardından tıpkı diş çekerken uygulanan anestezi gibi, ağız içerisinden bir iğne uygulanır. Eğer işlem yapılacak bölgede doğru bir anestezi uygulandı ise implant uygulama sırasında kesinlikle herhangi bir ağrı hissedilmez. Birçok hasta implantın yerine koy olduğunda bile fark etmez. İmplant vidasının yerleştirileceğim var diye uyuştuktan sonra bölgede kemik içerisinde küçük bir yuva açılır. Uygulanacak implant ile tam uyumlu küçük yuva içerisine koyulur. Diş kökünü taklit eden silindirik yapıdaki bir vidadır. Uzun kemik miktarına göre seçilir. Bazen yeterli hacim yoksa kemik tozu uygulamalarıyla ilave bir maliyet oluşur. Hasta anestezi sonrasında kesinlikle herhangi bir ağrı sızı hissetmez. Sadece soğutma amacı ile verilen serum fizyolojik sıvısı daha fazla yapabilir. Tükürük emici vasıtasıyla sürekli olarak alınan ağız sıvıları ve serum fizyolojik sıvısı dişlerin hangi bir zarar görmesine engel olur.

İmplant uygulaması netice olarak cerrahi bir uygulamadır. İyi bir teknik ile birlikte konusunda tecrübeli, bilgili, istekli ekip tarafından gerçekleştirilmesi gerekir. Sadece ekibin iyi olması iyi bir implant için yeterli olmamaktadır.

Makaleye Yapılan Yorumlar

Henüz Yorum Yapılmadı.


DOKTORA WHATSAPP'DAN SORU SORMAK İÇİN TIKLAYINIZDOKTORA WHATSAPP'DAN SORU SORMAK İÇİN TIKLAYINIZ