ESTETİK İÇİN ZİRKONYUM DİŞ KAPLAMA
  • Dr. Sertaç KIZILKAYA

ESTETİK İÇİN ZİRKONYUM DİŞ KAPLAMA

83787

Güzel olmak, güzel görünmek kim istemez! Artık güzellik ve estetik kalıtım ile geçtiğinden daha fazla oranda sonradan kazınılıyor. Sadece estetik ve plastik cerrahi uzmanlarının değil diş hekimlerinin de dış görünüşümüz üzerindeki etkileri oldukça fazla. Size bu yazıda estetik görünmek için şartlarda bir tanesi olan diş estetiği hakkında bilgi vermek istiyorum. Güzel bir düş görünümü istedik biz insanlar arası ilk izlenim için son derece önemlidir. Diş uygulamaları arasında zirkonyum diş kaplama ve diş beyazlatma işlemleri en sık uygulanan ve bilinen tedavilerdir. Hangi durumlarda zirkonyum diş kaplama yapılması tercih edilir? Ne zaman zirkonyum diş kaplama tercih edilmemelidir? Sorularının yanıtlarını bu yazıda vermeye çalışacağım. Öte yandan zirkonyum diş fiyatları en çok merak edilen konulardan bir tanesi. Bu yazının içerisinde zirkonyum diş fiyatları ile ilgili bilgi ve görüşlerimi paylaşmak istedim.

Yapılan diş kaplamasında doğal diş görüntüsü elde etmek büyük önem taşır. Ancak tabii ki kişinin diğer dişleri istenilen ideal renk ve yüzey yapısında değil ise ona en çok uygun olan diş rengi ve şekli belirlenerek dişlerin üzeri ona göre kaplama yapılır. Estetik için zirkonyum diş kaplama uygulaması son yıllarda giderek artan bir tedavi şeklidir. Çünkü daha önceden uygulanan porselen diş kaplamalarında yaşanan problemler artık ortadan kaldırılmıştır. Malzemenin mekanik ve biyolojik üstünlükleri olması uygulama alanını genişletmektedir. Diş kökü ile ilgili sorun yaşanmadığı müddetce yapılan kaplalamalarda renk değişikliği veya aşınma gibi problemler ortaya çıkmaz. 

Eski diş kaplamaları nedeni ile oluşan diş eti renklenmeleri giderilebilir mi? 

Evet çoğu hastanın ortak şikayetlerinden birisi olan diş eti renklenmesi ağızdaki estetik diş görüntüsünü bozan önemli olumsuzluklardan bir tanesidir. MEtal ile diş etinin temas attiği bölgede diş etinin zaman içerisinde morarması ve bu renk değişikliğinin yıllar içerisinde giderek artması ile dikkat çeker. Bazen diş eti morarması ile birlikte diş eti kanaması ve çekilmesi de gözlemlenmektedir. Kullanılan metal için alerji riski göz önünde bulundurulmalıdır. Sadece estetik kaygı değil biyolojik olarak da vücudu olumsuz etkileyebilecek sistemik problemler oluşabilir. Eski porselen diş kaplamaları çıkartılarak yerine estetik zirkonyum diş kaplama takılmadan önce geçici diş kaplaması kullandırılır. Geçici diş ile birlikte diş eti renlenmesi kaybolmaya başlar. Vakanın durumuna göre ortadan kaldırılamayan ren bozuklukları cerrahi olarak giderilebilir. 

estetik zirkonyum diş kaplama

Makaleye Yapılan Yorumlar

Henüz Yorum Yapılmadı.


DOKTORA WHATSAPP'DAN SORU SORMAK İÇİN TIKLAYINIZDOKTORA WHATSAPP'DAN SORU SORMAK İÇİN TIKLAYINIZ