ÖN DİŞ ESTETİĞİ NASIL OLMALI
  • Dr. Sertaç KIZILKAYA

ÖN DİŞ ESTETİĞİ NASIL OLMALI

247835

Füzel dişler ile gülmek ve görünmek her insan için temel bir ihtiyaçtır. Ön diş estetiği kişinin psikolojik durumunu büyük oranda etkileyen bir faktördür. Ön dişlerin rengi ile başlayan estetik diş hekimliği uygulamaları dişlerin büyüklükleri ve şekilleri ile ilgili çalışmaları başarı ile istenilen düzeye çıkarmaktadır. Bu yazıda sizlere ön diş için estetik düzenlemeler hakkında bilgi vermeye çalışacağız. Ünlülerin bir çoğu estetik diş görünümlerini sonradan yaptırdıkları uygulamalar sayesinde kazanmaktadırlar. Ünlülerin dişleri toplumda birçok insana da örnek teşkil eder. Ön diş görüntüsü özellikle sahne sanatçılarında televizyon ve fotoğraf çekimlerinde daha büyük önem taşır. 

ÜNLÜLERİN DİŞLERİNE YAPILAN UYGULAMALAR

Toplumda birçok insan beğendiği sanatçının veya oyuncunun dileri ile ilgili fikre sahiptir. Karakterin de bir parçası olan diş estetiği bazı ünlüler için temsil ettiği role göre değiştirilebilmektedir. Kişinin mizacı ile ilgili fikir veren diş şekli aynı zamanda sempatik veya antipatik görüntü oluşmasında da etkilidir. Bu derece önem taşıyan diş estetiği ve görünümü hakkında ayrıntılı bilgileri yazının devamında veriyor olacağız. Şimdi en çok sorulan sorulardan birisi olan ünlülerin dişlerine hangi kaplama yapılıyor sorusuna cevap verelim. Her kişi için farlı olan tedavi ihtiyacı ve  tedavi planı bütün bu işlemler içerisinde blki de en önemli aşamadır. Doğru yapılmış bir planlama ve uygulama sayesinde insanları hayranlık duyacağı estetik diş görüntüsüne kavuşmak mümkün olabilmektedir. Bu işlem kimi zaman diş beyazlatma kimi zaman diş kaplaması veya yaprak porselen olarak adlandırılan laminate veneer uygulamaları olabilmektedir. 

En iyi sonucu alabilmek için mevcut durumun doğru tespit edilip ona göre tedavi planlaması yapılması önem taşır. Diş rengi ile ilgili değerlendirmede kişinin ten rengi, göz rengi, saç rengi gibi faktörler dikkate alınır. Bu harmoni içerisinde en uygun olan renk belirlenirken hastanın sosyal yaşantısı da göz önüne alınmalıdır. Yüz ile uyumlu olmayan diş formu ne kadar ideal olursa olsun kişiye estetik bir görüntü sağlayamaz. Örneğin yuvarlak yüzlü bir hastaya köşeli bir diş formu uygulandığında başka birisine aitmiş gibi bir izlenim verecektir. 

Makaleye Yapılan Yorumlar

Henüz Yorum Yapılmadı.


DOKTORA WHATSAPP'DAN SORU SORMAK İÇİN TIKLAYINIZDOKTORA WHATSAPP'DAN SORU SORMAK İÇİN TIKLAYINIZ