DİŞ TEMİZLİĞİ BEYAZLATIR MI?
  • Dr. Sertaç KIZILKAYA

DİŞ TEMİZLİĞİ BEYAZLATIR MI?

252486

Diş bakımının bir parçası olarak kabul edilen diş temizliği için geç kalkınmadan işlem yapılması  önerilir.  Diş temizliği denildiğinde diş yüzeyinde birikmiş bakteri plakları ve diş kirlerinin uzaklaştırılması anlaşılmalıdır. Diş temizliğinde diş üzerindeki kir ve lekeler çıkar. Diş taşları uzaklaştırılır. Dişler arasındaki diş fırçasının ulaşamadığı alanlar da temizlenmiş olur. Günlük diş fırçalamadan çok daha fazla verim alınan diş temizletme işleminden sonra diş renginizin de daha beyaz göründüğünü farkedersiniz. Ancak dişinizin rengi yine kendi rengindedir. 

Diş Rengini Açmak Mümkün mü?

Evet diş temizletme ile değişmeyeceğini öğrenmiş olduğunuz diş renginiz günümüz modern diş hekimliği uygulaması olan bleaching sayesinde diş renginizi tamamen değiştirebiliyor. Diş hekimi dişlerinizin üzerine uygulayacağı jeller ile diş rengini daha açık renge getirebilmekte. Bu işlem bazen alt üst çene komple diş beyazlatma olarak uygulanır bazen de tek çene veya bir ile birkaç diş için uygulanabilir. 

Diş beyazlatma için diş hekimleri farklı yöntemler kullanabilirler. Kullanılan kimyasal jeller de farklı olabilir. Hangi yöntem ile hangi ilacın kullanılacağına dişleirnizi gördüğümüzde karar verebiliyoruz. Dişlerin mevcut durumlar ile diş beyazlatma yöntem ve ilacını seçmek en iyi sonucun alınmasını sağlamaktadır. Şimdi önce yöntem olarak uygulanan evde diş beyazlatma ve ofiste diş beyazlatma nasıl uygulanıyor ona bir bakalım. Sonra da kullanılan jellere göz atıp sizin için yapılabilecek diş beyazlatma seçenekleri ile fiyatları hakkında da bilgi verelim.

Evde Diş  Beyazlatma

Adı her ne kadar  evde diş beyazlatma olarak geçsede diş hekiminin kliniğinde dişlerinizden alacağı ölçü ile başlar. Alınan bu ölçüye uygun beyazlatma plakları, laboratuvarda hazırlandıktan sonra size bu plakları nasıl kullanacağınız hakkında bilgi verilerek evde jeli plakların içerisine sürüp dişlerinize uygulamanız istenir. İlacın konsantrasyonuna göre ağızda kalacağı süre diş hekimi tarafından belirlenir. Diş minesinin durumu da uygulama süresini belirlemektedir. 

Plaklar genellikle 4-7 gün kullanıldığında diş renginiz işleme başladığınız günkü diş renginizden 1-3 ton daha açık görünmeye başlayacaktır. 

Ofiste Diş  Beyazlatma

Anlattığımız evde diş beyazlatma işlemi 4-7 gün süremekte. Plakaların da ağızda kalmasına ihtiyaç var. Süre problemi yaşayanlar, beyazlatma işlemlerini kısa sürede tamamlamak isteyenler ve diş beyazlatma plağını mide bulantısı gibi nedenler ile kullanamayanlar için daha kısa sürede sonuç alınan ofis tipi diş beyazlatma işlemi kullanılmaktadır. 

Uygulama adından da anlaşılacağı gibi diş kliniğinde yapılır. Diş hekimi dişlerinzin etrafındaki diş etlerinin üzerini özel bir malzeme ile kapatır ve ışık vererek bu malzemeyi sertleştirir. Amaç Diş eti ile diş beyazlatma jelinin temas etmemesidir. Jel diş etine sızdığında veya cilde temas ettiğinde yanma, sızlama şikayeti olacaktır. Ofis tipi beyazlatmada son derece önemli olan diş izolasyonu tamamlandıktan sonra dişler üzerine diş beyazlatma jeli sürülür. Jel üzerine ışık kaynağı ile verilen ışınlar jelin dişler üzerinde aktif olmasını sağlar. Dişlerdeki gözenekler içerisine nufuz eden kimyasal diş rengini açar. Hekimin vereceği karar göre 15 dakika ile 60 dakika arasında bir süre uygulanan diş beyazlatma ilacı ışık etkisi ile dişleri beyazlatır. 

Beyazlatma jeli nin diş eti oluğu, diş eti veya dil, dudak gibi dokulara temas etmemesine dikkat edilmelidir. Böyle bir durumda ağrı hissedilir. Hekime bilgi verdiğinizde ilacı temizleyecek ve duruma göre işleme devam edip etmemeye karar verecektir. Kliniğimizde kullandığımız diş beyazlatma jeli ve izolasyon malzemesi ile bu tür sorunlar ile pek karşılaşmadığımızı belirtmek isteim diyen Sertaç Kızılakya yeni nesil diş beyazlatma sistemlerinin önceden uygulananlara göre önemli avantajlar sağladığını ve daha iyi sonuçlar aldıklarını anlattı. 

 

Makaleye Yapılan Yorumlar

Henüz Yorum Yapılmadı.


DOKTORA WHATSAPP'DAN SORU SORMAK İÇİN TIKLAYINIZDOKTORA WHATSAPP'DAN SORU SORMAK İÇİN TIKLAYINIZ