Protezlere Alışmak Ne Kadar Sürer?
  • Dr. Sertaç KIZILKAYA

Protezlere Alışmak Ne Kadar Sürer?

419062

Yeni protezler ilk bir iki hafta hatta bazen birkaç ay rahatsız edici ve değişik hissettirebilir. Yemek ve konuşmak için protezlere alışmak biraz zaman alabilir. Dolgunluk veya gevşeklik hissi doğaldır, yanaklarınızın kasları ve diliniz protezi yerinde tutmaya alışacaktır. Aşırı tükürük akışı, ağrı, meydana gelen hafif tahrişler ve dilin yeterli boşluk bulamama hissi gibi sıkıntılar alışma sürecinde olduğunuzun göstergeleridir. Sorun hissederseniz diş hekiminize gidin.

Protez Ne Kadar Süre Kullanılabilir?

Kullanıldıkça proteziniz yıpranacak ve bu sebeple düzeltilmesi, yeniden yapılması veya yeniden yerine sabitlenmesi gerekecektir. Yeniden oturtma, hazır olan protez dişler yerinde bulunurken tabanı yeniden değiştirmek anlamına gelir. Ayrıca siz yaş aldıkça ağzınızın biçimi kendiliğinden değişecektir. Bu değişimler, protezlerinizin gevşemesine neden olacak, çiğnemeyi zorlaştıracak ve diş etlerinizi tahriş edecektir. Hiç olmazsa diş muayenesi için senede bir kere diş ekiminize gitmenizi salık veririz.

Protezinizin bakımı konusunda birkaç püf nokta:

Protezlerinizi temizleme olayını bir havlunun veya bir kabın içinde yapın. Protezler düştüğünde kolaylıkla kırılabilir.

Protezlerin kurumasına müsaade etmeyin. Ağzınızda olmadığı zamanlarda protezi, protez temizleyici sıvı sulüsyonu içinde veya sadece suyun içinde tutmanız gerekir. Kesinlikle sıcak su kullanmayın yoksa proteziniz yamulabilir.

Protezlerin günlük olarak fırçalanması yiyecek kalıntılarını ve plakları temiz tutup, lekelenmelerin önüne geçecektir. Protezlerin bakımı için ultrasonik temizleyici kullanılabilir, fakat iyi bir günlük fırçalama uygulamasının sağladıklarının sağlamaz.

Her sabah proteziniz takmadan önce yumuşak kıllı bir fırça ile diş etlerinizi dilinizi ve damağınızı fırçalayın. Bu işlem dokulardaki akışı artırır ve plakların temizlenmesine yardımcı olur. 

Proteiniz gevşediğinde, çatladığında, kırıldığında veya ufalandığında yalnızca diş hekiminize gitmeniz gerekir. Kendi başınıza bir müdahalede bulunmaya kalkışmamanızı salık veririz. Aksi takdirde protezinizi bir daha tamir edilemeyecek bir hale getirebilirsiniz.

Makaleye Yapılan Yorumlar

Henüz Yorum Yapılmadı.


DOKTORA WHATSAPP'DAN SORU SORMAK İÇİN TIKLAYINIZDOKTORA WHATSAPP'DAN SORU SORMAK İÇİN TIKLAYINIZ